DERBY INDECIS !

02.03.2016 01:18

Marti seara,de la ora 21.30 , MFC Ploiesti a intalnit in cadrul etapei cu numarul XVII , echipa de pe locul 2 al Ligii de Amatori din Prahova, Merlin , echipa care pana in acest moment avea 12 victorii , 1 egal si 4 infrangeri , cu un punctaj de 37 de puncte si cu un golaveraj de 77 de goluri marcate si 57 primite, in comparatie cu echipa noastra care ocupa locul 5,avand 10 victorii, 2 egaluri si 5 infranageri , cu 32 de puncte ,dar cu golaveraj 65 de goluri marcate si 48 primite.

Pentru prima data de la reluarea campionatului, antrenorul Georgescu Gabriel a avut la dispozitie tot lotul,fiindu-i destul de greu in alcatuirea echipei de start. Prima repriza a inceput cum nu se putea mai bine si dupa doar cateva minute Arnautu a ratat o ocazie,facand un dribling in plus si ratand tinta,pentru ca la faza urmatoare, Cristi Vlad sa-i lase mingea aceluiasi Arnautu,care in loc sa suteze din prima a preferat sa faca un dribling in lateral si sa-l faca mare pe portarul advers,in urma unui contra-atac 2 contra 1! La jumatate primei reprize,pe fondul unei dominari clare a celor de la MFC, Cristi Vlad a obtinut o lovitura libera de la 10 metri,executata de debutantul Florin Ghica,dar care cu noroc a ajuns la Arnautu Bogdan ,reusind sa deschida scorul ! Pana la finalul reprizei cei care au dominat au fost tot cei de la MFC,avnad inca 2 suturi periculoase la poarta adversa. A doua repriza a inceput la fel de bine,ocaziile MFC-ului se inmulteau si victoria parea tot mai clara,insa relaxarea echipei noastre a facut sa primim un gol,care a facut ca meciul sa se termine la egalitate, 1-1,desi Cristi Vlad, Florin Ghica, Arnautu Bogdan si Popa Leonard au incercat cateva suturi de la distanta ! In urma acestui meci, ambele echipe au obtinut un punct,care o sa conteze in economia clasamentului final pentru accederea in play-off!

MERLIN - MFC PLOIESTI 1-1(0-1)

MFC, repriza 1 : 77. Serban Mihai - 4. Jipa Ionut , 6. Dobrescu Sorin - 13. Cristi Vlad(cpt) , 11. Florin Ghica - 3. Arnautu Bogdan

MFC, repriza 2 : 77. Serban Mihai - 4. Jipa Ionut , 8. Horne Alin - 10. Popa Leonard , 28. Ivan Irinel - 7. Georgescu Gabriel

Marcator : Arnautu Bogdan

Cartonas galben : Georgescu Gabriel

Antrenor - jucator : Georgescu Gabriel

MAI MULTE POZE DE LA MECI IN SECTIUNEA GALERIE FOTO =>ETAPA 18 : MERLIN - MFC PLOIESTI 1-1 (0-1)