MFC PLOIESTI - LOCUL 2 IN CUPA LIGII DE AMATORI !

05.07.2016 23:17

Desi au avut un parcurs bun in Cupa Ligii de Amatori , astazi MFC Ploiesti a intalnit-o in finala pe Club Valea Autoserv Ursu, echipa care s-a aflat la a sasea finala consecutiva ,  dar de care nu au resuit sa treaca si s-au vazut invinsi dupa loviturile de departajare scor 4-3 !

MFC Ploiesti a inceput meciul in aceeasi formula de start , ca in meciul din semifinale si anume : Horne Alin in poarta ,care l-a inlocuit cu brio pe portarul titular Serban Mihai , Dobrescu Sorin si Ghica Florin pe linia de fund , Gabriel Nastase si Ivan Irinel la mijloc,iar in atac Georgian Paun . Meciul a inceput bine pentru echipa noastra , insa cei care au deschis scorul au fost cei de la Club Valea care printr-o deviere din fata portarului nostru au resuit sa deschida scorul , trecand apoi la un joc defensiv bine pregatit, cu toate acestea, am reusit sa egalam,gratie golului marcat de Georgian Paun , dar in ultima faza a primei reprize Ivan Irinel putea sa-si aduca echipa in avantaj ,daca nu rata din fata portii,scorul pauzei a fost 1-1 . Schimbarile facute la pauza au adus echipei noastre un plus,insa Gabriel Nastase loveste bara,scapa pe contra atac 3 contra 1 si trage in portar in loc sa dea pase in lateral,dar cu toate aceste schimbari si ratari,cu interventiile lui Horne Alin in poarta am ajuns la lovituri de departajare,acolo unde primii 3 jucatori desemnati de Georgescu Gabriel,anume : Gabriel Nastase, Ghica Florin si Paun Georgian au reusit sa inscrie , insa pentru ca scorul era la egalitate 3-3, a mai fost desemnat al patrulea jucator sa execute si astfel, Ivan Irinel a lovit bara din dreapta portarului,iar cei de la Club Valea au inscris si au reusit sa castige Cupa Ligii de Amatori , editia 2015-2016 !