O VICTORIE MUNCITĂ ! IVAN,ARNĂUTU ŞI HORNE MARCATORII ACESTUI MECI!

23.05.2016 22:02

Luni,23.05.2016 , de la ora 20.00 , in cadrul meciului restant al etapei cu numarul 3 din Play Off-ului Ligii de Amatori , MFC Ploiesti a intalnit ocupanta locului 5, Friends. Meciul a inceput cu o dominare clara a echipei noastre, cu multe ocazii ratate pe rand de Arnautu Bogdan, Popa Leonard,Dobrescu Sorin, Ivan Irinel si Georgescu Gabriel. In prima repriza cei de la Friends au contat doar prin cateva contra-atacuri, dar portarul Serban Mihai isi continua seria buna de meciuri, reusind sa inchida poarta. In repriza a doua, antrenorul Georgescu Gabriel a decis ca echipa sa treaca la un presing avansat, tinand cont de forma fizica mai buna a echipei sale. In debutul reprizei, Friends, reuseste sa deschida scorul dupa o pasa gresita a atacantului Arnautu Bogdan, dupa care a urmat o dominare clara a gazdelor, iar Ivan Irinel reuseste egalarea cu un euro gol de la jumatatea terenului propriu profitand de faptul ca portarul advers era iesit. Meciul a continuat sub aceeasi nota de dominare a echipei noastre, iar la cateva minute, Arnautu Bogdan reuseste sa aduca echipa in avantaj, in urma unei respingeri a portarului advers,dupa ce Georgescu Gabriel a ratat din pozitie de unu la unul cu portarul advers .  La faza imediat urmatoare ,marcatorul golului doi se accidenteaza grav, la genunchi, fiind incert pentru finalul sezonului. Meciul a continuat cu aceeasi dominare clara, iar dupa o actiune individuala, Horne Alin loveste bara cu o executie ce i-a pacalit pe fundasii si portarul advers. Acelasi Horne Alin , inscrie golul trei pe finalul meciului, aducand linistea,astfel .MFC Ploiesti-Friends 3-1(0-0). In urma acestei etape, MFC Ploiesti ajunge la +2 puncte, cu sanse la ocuparea locului 2, de care ii despart doar 4 puncte, cu un meci mai putin, loc ce duce in Liga B !