REVANSA CU ATLETICO ,VICTORIE 2-0 ! GABRIEL (BELO) NASTASE -GOL LA DEBUT,GEORGESCU AL DOILEA MARCATOR !

30.05.2016 22:19

Luni,33.05.2016 , de la ora 20.00 , in cadrul meciului restant al etapei cu numarul 4 din Play Off-ului Ligii de Amatori , MFC Ploiesti a intalnit ocupanta locului 8, Atletico Ploiesti . Meciul a inceput cu un joc de tatonare al celor doua echipe,joc ce s-a intins pe tot parcursul primei reprize, iar ambele echipe s-au intrecut in ratari. In prima repriza cei de la Ateltico ,au contat doar prin cateva contra-atacuri, dar Horne Alin , portarul care il inlocuieste pe campionul Ligii A,Serban Mihai ,demonstreaza ca este o varianta pentru acest post,avand cateva interventii salvatoare,tinandu-si echipa in joc si reusind sa inchida poarta. In repriza a doua, antrenorul Georgescu Gabriel a decis ca echipa sa faca un pas in fata , tinand cont de forma buna a echipei sale,dar si de faptul ca adversarii nu se gaseau in teren. In debutul reprizei, Ateltico, reuseste totusi sa aiba 2 ocazii , la care Horne Alin a avut interventii sigure, iar nou-venitul Gabriel "Belo" Nastase, reuseste sa deschida scorul cu un gol de la distanta. Meciul s-a aprins,iar in incercarea celor de la Atletico de a egala, MFC Ploiesti pleaca pe un contra-atac pornit de la Popa Leonard  la capatul caruia Georgescu Gabriel a inscris pentru 2-0,a inchis meciul si victoria echipei sale parea tot mai clara ! De remarcat este modul in care cei 3 fundasi de astazi in frunte cu Jipa Ionut au castigat majoritatea duelurilor cu adversarii directi,tinandu-i pe acestia la distanta de poarta . In urma acestei etape, MFC Ploiesti ajunge la +5 puncte, cu sanse la ocuparea locului 2, de care ii despart doar 6 puncte, cu un meci mai putin, loc ce duce in Liga B ! MFC Ploiesti ramane sa se lupte la promovarea in meciul direct contra celor de la Club Valea Autoserv Ursu , echipa care in acest moment ocupa locul 4,iar in ultima etapa a Play-off-ului va da piept cu echipe Toyotei Ploiesti !