Ştiri

26.09.2016 17:33

Dupa infrangerea rusinoasa suferita in etapa cu numarul 5, scor 6-0 impotriva celor de la Magic Fotbal , oficialii echipei MFC Ploiesti cauta intariri pentru a face o figura frumoasa in Liga A Prahova de Minifotbal , iar, de astazi , Ene Ovidiu , un fundas in varsta de 29 de ani a semnat cu MFC Ploiesti si va debuta pentru echipa noastra chiar din etapa viitoare !

25.09.2016 22:35

Duminica , in cadrul etapei cu numarul 5 a Ligii A de Minifotbal din Prahova, MFC Ploiesti a fost invinsa de Magic Fotbal MFC, echipa care pana in aceasta etapa nu a cunoscut gustul victoriei !

Echipa noastra a inceput meciul foarte slab , iar dupa doar 5 minute s-au vazut condusi datorita unui gol inscris din interiorul careului ,pe coltul scurt al portarului nostru. Dupa alte 6 minute, cei de la Magic Fotbal au mai inscris o data, iar misiunea echipei noastre devenea din ce in ce mai grea , gol care a stabilit si scorul pauzei , la 2-0 ! Reveniti dupa pauza , hotarati sa intoarca rezultatul , MFC Ploiesti primeste lovitura chiar in minutul 21,printr-un gol inscris de la jumatate terenului , lasandu-l fara reactie pe portarul nostru . De aici pana la scorul final de 6-0 nu a mai fost decat un pas , MFC Ploiesti reusind sa puna probleme echipei adverse insa portarul lor a scos imparabil toate suturile trimise de echipa noastra !

21.09.2016 00:24

Staff-ul tehnic si jucatorii echipei MFC Ploiesti ii ureaza La multi ani si multa sanatate lui Serban Mihai Marian , care implineste astazi , 21 ocombrie 2016 , varsta de 22 de ani !

Portar al echipei noastre din august 2015 , Serban Mihai a inchis poarta MFC-ului de nenumarate ori cu paradele sale si a reusit sa duca echipa in finala Cupei LMF ,editia 2015-2016 , acolo unde nu a putut juca din cauza unei accidentari . Campion Judetean , Vicecampion National cu echipa Chedra Tax si Finalist in Cupa LMF cu MFC Ploiesti, Serban Mihai a ales in aceasta vara sa continue la MFC Ploiesti ,cea mai tanara echipa din Liga A de minifotbal din Prahova , acolo unde a avut prestatii bune si si-a tinut echipa in joc in toate cele 4 meciuri disputate pana acum in sezonul 2016-2017 !

Clubul nostru ii doreste lui Serban Mihai , multa sanatate , sa fie ferit de accidentari si nu in ultimul rand, sa aiba cu MFC Ploiesti acelasi parcurs bun pe care l-a avut si in sezonul trecut cu echipa campioana Chedra Tax !

20.09.2016 20:05

Duminica, 25.09.2016 de la ora 18.00 , MFC Ploiesti o va intalni pe Magic Fotbal,echipa nou-infiintata !  Daca echipa noastra are un moral bun , dupa egalul 5-5 cu echipa celor de la Viking Pruszynski si cu 5 puncte acumulate pana in prezent , echipa adversa, Magic Fotbal vine dupa o infrangere suferita in fata celor de la Prahova Ploiesti cu scorul de 7-2 , insa pana acum, ei nu au cunoscut gustul victoriei,astfel se anunta un meci disputat in care ambele echipe vor lupta pentru cele 3 puncte puse in joc !

18.09.2016 21:52

Duminica, de la ora 17.00 , MFC Ploiesti a intalnit , in cadrul etapei cu numarul 4 a Ligii A de Minifotbal din Prahova ,echipa Viking Pruszynski ,una dintre cele mai puternice echipe ale campionatului si totodata o echipa care cu siguranta se va bate la campionat, in urma transferurilor facute in aceasta pauza competitionala !

In efectiv redus, cu doar 7 jucatori disponibili,dintre care 3 accidentati , MFC Ploiesti a inceput jocul de astazi , punand accent,  mai mult , pe partea defensiva acolo unde in cele 3 etape disputate pana acum ,echipa noastra a avut de suferit , dar totodata a pornit cu gandul de a produce surpriza etapei,chiar si in efectiv redus ! Calitatea si experienta jucatorilor celor de la Viking au facut ca deschiderea scorului sa se produca in minutul 5,atunci cand Dumitrache Cristian a reusit sa il invinga pe portarul nostru ,insa acesta nu s-a oprit aici si pana in minutul 11 a mai inscris de 2 ori,ducand scorul la 3-0 dupa 11 minute ! La acest scor , baietii pregatiti de Georgescu Gabriel au incercat mai mult sa atace ,desi pana atunci o faceau mai retinut , in minutul 11 , Horne Alin il invinge pe portarul advers cu un sut de la jumatatea terenului ,lasandu-l pe aceasta fara reactie , lucru care le-a picat bine colegilor de echipa ,dovada fiind golurile inscrise de Jipa Florin(min 17) si Ivan Irinel(min.19), stabilind astfel scorul pauzei la 4-3 pentru Viking, golul 4 al oaspetilor fiind inscris in minutul 16 de Cristian Stanescu !

Intrati dupa pauza mult mai motivati , cei de la MFC Ploiesti au fortat atacul , ceea ce a facut ca meciul sa fie mult mai interesant si mai placut pentru publicul spectator prezent la meci ,dar cu toate acestea echipa noastra a fost prinsa descoperita si Viking a profitat marcand prin Marin Nicolae in minutul 23. Ajunsi la scorul de 5-3 , jucatorii echipei noastre au fortat egalarea si Georgescu Gabriel a reusit sa inscrie in minutul 26 dupa o cursa de la jumatatea terenului , printre picioarele portarului advers ,iar pana la marcarea ultimului gol , din minutul 36,cel al lui Ivan Irinel , portarul Serban Mihai a avut nenumarate interventii salvatoare , aratand astfel ca echipa poate avea incredere in el si dovenind inca o data ca este un portar de valoare , pentru care oficialii echipei noastre s-au luptat in aceasta vara ,cu oficialii echipei campioane, Chedra Tax pentru a obtine semnatura jucatorului ! De remarcat este eforul tuturor jucatorilor echipei noastre , care au jucat mai mult de 30 de minute fara sa faca vreo schimbare, in comparatiei cu echipa celor de la Viking , care au avut la meci, nu mai putin de 12 jucatori !

Dupa acest meci , MFC Ploiesti acumuleaza 5 puncte , ajungand astfel pe locul 9 ,avand o victorie , 2 egaluri si o infrangere in primele 4 etape disputate ! MFC Ploiesti o va intalni in etapa viitoare pe Inter Ploiesti , echipa care pana in prezent nu a cunoscut gustul victoriei !

14.09.2016 15:24

Duminica, in etapa cu numarul 4 ,a Ligii A de Minifotbal din Prahova, MFC Ploiesti o va intalni pe echipa Viking Pruszynski, echipa care in aceasta pauza competitionala s-a intarit prin aducerea unor jucatori experimentati,cum ar fi Daniel Chirita si Cristian Dumitrache ,dar care il mai are in lot si pe campionul ploiestean la Superkombat, Amansio Praschiv ! Asadar pentru MFC Ploiesti urmeaza cel mai greu meci al inceputul de campionat,desi a fost invinsa si de SystemBau ,o alta echipa cu jucatori experimentati,cu scorul de 8-1 , insa cu putina incredere si cu un spirit de echipa , vom incerca sa producem surpriza !

11.09.2016 23:44

Duminica, de la ora 18.40 , ultimul meci al etapei cu numarul 3 al Ligii A de Minifotbal din Prahova a pus fata in fata 2 echipe care nu au stat foarte bine in primele etape si care au terminat la egalitate,scor 3-3 ! Daca prima repriza a inceput slab pentru MFC Ploiesti, care in minutul 1, la primul sut  trimis pe spatiul portii de cei de la Prahova , s-au vazut condusi ,iar in minutul 7 scorul a devenit 2-0 ,din cauza unei erori in apararea echipei noastre,acolo unde Jipa Ionut si Nastase Gabriel nu s-au inteles ,iar portarul Serban Mihai s-a vazut invins ! In doar 2 minute MFC Ploiesti egaleaza prin Jipa Florin si Nastase Gabriel ,iar cu un minut inainte de finalul primei reprize , Georgescu Gabriel inscrie cu piciorul stang, dupa ce a primit o pasa de la Ghica Florin ,care a executat un corner de pe partea stanga !

Intrati la pauza cu avantaj in efectiv redus,cu doar 7 jucatori , cei de la MFC Ploiesti au decis sa se apere, stand la adapostul golului marcat pe finalul primei reprize ,insa apararea echipei a scartait in continuare,desi Serban Mihai a salvat echipa de la gol la cel putin 4 ocazii clare ale celor de la Prahova , insa in minutul 38 ,la capatul unui contraatac fulger, Prahova egaleaza ,iar ambele echipe castiga cate 1 punct.

Dupa acest meci , echipa noastra ramane pe locul 7 cu 4 puncte, in timp ce Prahova Ploiesti ocupa locul 13 cu un punct in cele 3 meciuri disputate! Pentru MFC Ploiesti urmeaza un meci dificil impotriva celor de la Viking Pruszynski, echipa care are 9 puncte din tot atatea posibile si care in 3 meciuri a marcat 20 de goluri !!

08.09.2016 22:36

Duminica, 11.09.2016 , de la ora 18.40 , pe terenul 1 al Complexului Sportiv Green Arena din Ploiesti , in cadrul etapei cu numarul 3 a Ligii A de Minifotbal din Prahova , MFC Ploiesti o va intalni pe Prahova Ploiesti , o echipa cu experienta in Liga A ,dar care in acest sezon nu a reusit sa castige nici un punct din cele 6 puse in joc , in primele 2 etape! Daca Prahova Ploiesti nu a reusit sa sparga gheata in acest sezon , MFC Ploiesti sta mai bine din acest punct de vedere si are 3 puncte dupa primele etape ,datorita victoriei din prima etapa , impotriva celor de la Juventus Ploiesti,scor 5-3 , dar pare hotarata sa arate ca meciul pierdut in etapa 2,impotriva celor de la SystemBau a fost un accident,asadar ne asteapta un meci spectaculos ,care speram sa se incheie cu victoria MFC-ului !

05.09.2016 00:04

In cadrul etapei cu numarul 2 a Ligii A de Minifotbal din Prahova, MFC Ploiesti a fost invinsa de experiemtata echipa a celor de la SystemBau , intr-un meci disputat duminica, 4.09.2016 de la ora 18.00 , pe terenul 1 al Complexului Sportiv Green Arena din Ploiesti !

Daca in primele 15 minute ale primei reprize, baietii pregatiti de Georgescu Gabriel au stat bine in teren,fara a face greseli ,care sa duca la schimbarea scorului pe tabela, in minutul 16 , SystemBau deschide scorul dupa o neglijenta in apararea echipei noastre , iar 2 minute mai tarziu , SystemBau isi dubleaza avantajul, insa pana atunci, MFC Ploiesti a avut 3 ocazii clare de a marca prin Horne Alin singur cu portarul advers de 2 ori si Ivan Irinel ,sut lateral dreapta,care a trecut putin pe langa poarta cunoscutului portar George Serban ,lucru care a facut ca scorul pauzei sa fie 0-2 pentru echipa oaspete ! In repriza a doua , cei care au marcat primii au fost tot cei de la SystemBau , in minutul 25 , iar de aici meciul a luat-o intr-o directie gresita, desi MFC Ploiesti a reusit sa inscrie un gol in minutul 27 prin Enciu Ionut ,dupa o pasa venita din partea lui Jipa Florin , SystemBau a mai inscris pana la final nu mai putin de 5 ori, stabilind astfel scorul final la 1-8 !

Dupa acest meci, MFC Ploiesti coboara pe locul 7, cu 3 puncte luate din victoria impotriva celor de la Juventus si spera la o noua vicotrie impotriva celor de la Prahova Ploiesti in etapa cu numarul 3 ,care se va juca duminica , 11.09.2016 , urmand a fi anuntata ora acestui meci !

02.09.2016 18:22

Duminica , 05.09.2016 , de la ora 18.00 , pe terenul 1 al Complexului Sportiv Green Arena din Ploiesti , MFC Ploiesti intalneste in a doua etapa a Ligii A de Minifotbal din Prahova, echipa SystemBau,echipa care il are in componenta sa si pe cunoscutul jucator si antrenor , Ciprian Pura !  Este pentru prima data cand cele doua echipe se intalnesc , iar duminica urmeaza sa aflam cine va avea castig de cauza, tineretea echipei noastre , MFC Ploiesti sau experienta celor de la SystemBau... Ambele echipe vin cu un moral bun , tinand cont de evolutia lor in prima etapa, acolo unde MFC Ploiesti a invins-o pe Juventus cu scorul de 5-3 , iar SystemBau a casitgat 5-1 impotriva unei alte nou-promovate, Vigafone !