Ştiri

28.08.2016 23:08

Duminica , 28.08.2016 , pe terenul 2 al Complexului Sportiv Green Arena din Ploiesti , MFC Ploiesti a debutat in Liga A Prahova impotriva echipei Juventus Ploiesti !

Dupa un inceput slab de joc , in care echipa noastra si-a aratat emotiile la debutul in Liga A Prahova,vazandu-se condusa in minutul 4,dupa o eroare a apararii , MFC Ploiesti a reusit sa egaleze in minutul 9 prin debutantul Jipa Florin  ,insa in minutele 16 si 17 , Juventus a trecut din nou la conducere ,dar MFC Ploiesti a redus din diferenta ,prin Georgescu Gabriel ,chiar inainte de pauza, ceea ce a facut ca scorul primei  reprize sa fie 3-2 pentru echipa gazda ! Motivati mult mai bine in pauza de joc, MFC Ploiesti a reusit o repriza de exceptie , dominand clar jocul si aratand determinarea cu care si-a obisnuit suporterii prezenti meci de meci alaturi de echipa ,iar Nastase Gabriel a reusit un hat-trick in minutele 26,27 si 40 .

Pentru MFC Ploiesti urmeaza o serie de 3 meciuri dificile , in care va intalni pe rand SystemBau, IanySport si Chedra Tax  Doelpan .

26.08.2016 12:44

Duminica, 28.08.2016, de la ora 18.20 , pe terenul 2 al Complexului Sportiv Green Arena din Ploiesti, MFC Ploiesti debuteaza in cadrul primei etapa a  Ligii A de Minfiotbal din Prahova , impotriva echipei Juventus Ploiesti ! Daca MFC Ploiesti este o nou promovata,care a jucat timp de 2 ani in Liga de Amatori Prahova, Juventus Ploiesti este o echipa cu experienta in Liga A ,dar care in sezonul 2015-2016 a terminat in subsolul clasamentului   ! De urmarit in acest meci este cine va iesi invingator : tinerii debutanti ai echipei antrenate de Georgescu Gabriel sau jucatorii cu exeperienta ai Juventus-ului Ploiesti? Daca sunteti interest sa aflati raspunsul la aceasta intrebare,va asteptam duminica,de la ora 18.20 , pe terenul 2 de la Green Arena !

23.08.2016 23:13

Ambitia, seriozitatea si perseverenta sunt rasplatite…inclusiv in Romania ! MFC Ploiesti, o echipa de minifotbal din judetul Prahova, care pana de curand isi disputa meciurile in Liga de Amatori Prahova, a reusit ca printr-un management bun si un departament de marketing care si-a facut tot timpul treaba si care si-a tinut la curent toti sustinatorii despre activitatile echipei sa se asocieze cu o mare companie din Romania. Astfel, Boromir, cel mai important producător al produselor de panificatie din România, devine începând de astăzi şi până la finele actualului sezon competiţional, sponsorul principal al MFC Ploieşti.

Boromir este de altfel un sustinator al sportului romanesc si in special al minifotbalului. Dupa investitii in propria echipa de minifotbal, in Cupa Boromir, dar si in nationala Romaniei de minifotbal, iata ca aceasta companie se extinde si sprijina dezvoltarea minifotbalului si in afara sferei de confort, devenind sponsorul oficial al unei echipe de minifotbal din Ploiesti. Așadar, de-a lungul următorului sezon competitional , Boromir și MFC Ploiesti vor forma un tandem de imagine în cadrul căruia cele două organizații se vor dezvolta, căci împărtășesc două caracteristici de top - excelența și dinamismul.

Brandul Boromir este printre cel mai titrat brand al fabricarii produselor de panificatie din România, iar MFC Ploiesti este o echipa tânara, dinamică, foarte ambițioasă si dornica de performanta. Boromir Romania a vazut potential in echipa MFC Ploiesti, care pe parcursul sezonului trecut s-a straduit sa aiba un lot competitiv, constituit spre a face performanta. De asemenea a contat si faptul ca MFC Ploiesti face parte din campionatul LMF, singurul afiliat la Federatia de Minifotbal din Romania la nivelul judetului Prahova, un campionat cu rezultate multiple la competitiile nationale organizate de Federatia de Minifotbal din Romania.

Toate acestea au dus ca un sponsor major sa investeasca intr-o echipa de perspectiva, care face parte dintr-un campionat de traditie al Romaniei. Tricoul echipei MFC Ploiesti va împrumuta din culorile brandului Boromir la meciurile din următorul sezon si mai mult decat atat. pe acestea se va gasi logo-ul sponsorului, pe spatele tricourilor de joc(foto).

Pasul facut de MFC Ploiesti poate reprezenta un model de urmat si pentru celelalte echipe prahovene de minifotbal, care aspira la un partener puternic, pentru ca orice proiect maret are nevoie de un partener puternic care sa creada in el si sa-l sustina!

21.08.2016 22:23

Duminica , 21.08.2016 , cu fix o saptamana inaintea inceperii campionatului Ligii A de Minifotbal din Prahova , MFC Ploiesti a disputat un amical,de la ora 18.00 impotriva echipei Wibo Ploiesti , semifinalista Cupei Ligii de Amatori, editia 2015-2016,meci care s-a terminat la egalitate,scor 4-4 !

Antrenorul echipei MFC Ploiesti a avut la dispozitie un lot format din 7 jucatori , absentii fiind : Cristi Vlad, Nastase Gabriel, Miu Sebastian , Dobrescu Sorin si Ghica Florin . Remarcatii acestui meci au fost :in primul rand, portarul Serban Mihai ,care pe parcursul meciului a salvat echipa de la gol cu paradele sale si mai mult decat atat,a fost aproape de a inscrie un gol de generic , din poarta in poarta , iar in al doilea rand , debutantul Enciu Ionut , care de cele mai multe ori a inschis spatiul spre poarta MFC-ului datorita experientei si valorii pe care o are.

Meciul a inceput bine pentru MFC Ploiesti , care dupa doar cateva minute de joc, Enciu Ionut inscrie cu piciorul stang,dupa o cursa in flancul stang, lasandu-l pe portarul advers fara reactie . Dupa alte cateva minute de acomodare cu efortul , dupa o pauza competitionala de aproximativ 2 luni de zile, MFC Ploiesti mai inscrie o data,dar prin Ivan Irinel ,dupa ce a speculat o pase trimisa de adversar ,scorul pauzei fiind 2-0 !

Intrati in repriza a doua,hotarati sa inchida meciul si sa demonstreze ca sunt pregatiti de Liga A , MFC Ploiesti reuseste sa inscrie prin Georgescu Gabriel,care  primeste o pase de la Jipa Florin , se desprinde de adversar si inscrie cu un sut plasat ,la coltul lung,lucru care a dus la o oarecare relaxare din partea echipei noastre,care dupa doar cateva minute a primit 2 goluri, scorul devenind 3-2 ! Pana la finalul meciului , MFC Ploiesti a mai inscris o data prin Georgescu Gabriel,dupa ce a scapat singur cu portarul in pozitie de unu la unu,executandu-l pe aceasta din urma , iar Wibo a mai inscris de 2 ori, golul egalizator fiind inscris chiar in ultimul moment de joc !

Pentru MFC Ploiesti , urmatorul meci va fi duminica, 28.08.2016,atunci cand va debuta in Liga A de Minifotbal din Prahova !

MFC Ploiesti -Wibo Ploiesti 4-4 (2-0)

MFC Ploiesti : 77. Serban - 3.Enciu I , 4. Jipa I - 28. Ivan I, 8. Horne A - 10.Jipa Fl (7.Georgescu G)

Antrenor : Georgescu Gabriel

Marcatori : Enciu Ionut , Ivan Irinel , Georgescu Gabriel (2)

18.08.2016 12:22

Dupa o pauza competitionala de 2 luni , MFC Ploiesti isi reia activitate minifotbalistica intr-un amical , unde o va intalni pe Wibo Ploiesti , echipa surpriza a Cupei Ligii de Amatori, editia 2015-2016 ,acolo unde a reusit sa invinga Club Valea cu scorul de 4-3 dupa ce Club Valea a condus cu 3-0 si in loc sa se dispute finala intre Wibo si MFC Ploiesti , Club Valea a castigat dupa o contestatie cu 3-0 si astfel, dreptul celor de la Wibo de a juca finala , a fost luat ,iar in locul lor,Club Valea a intalnit MFC Ploiesti in finala si a castigat-o dupa loviturile de departajare!

La capitoul transferuri, MFC Ploiesti s-a despartit de 3 jucatori : Popa Leonard , Arnautu Bogdan si Georgian Paun ,dar au fost adusi in schimb 2 jucatori care se pot ridica la nivelul celor 3 si anume : Enciu Ionut si Jipa Florin ,doi jucatori tineri, de perspectiva cu care MFC Ploiesti spera sa faca o figura frumoasa in Liga A Prahova ,acolo unde va juca in sezonul 2016-2017 !

16.08.2016 17:33

MFC Ploiesti reuseste un transfer important in vederea pregatirii noului sezon competitional al Ligii de Minifotbal din Prahova si anume portarul Serban Mihai , Campion Judetan al LMF Prahova si Vicecampion Regional . El a jucat la echipa noastra si in sezonul trecut,in Liga de Amatori ,insa acum a avut de ales intre campioana Chedra Tax si MFC Ploiesti ,iar el a ales sa devina jucatorul echipei noastre,dupa o perioada lunga de negocieri ! De precizat este si faptul, ca in sezonul urmator, portarul nostru isi va intalni fostii colegi de la Chedra in meciuri oficiale ,deoarece echipa noastra se va inscrie in Liga A de Minifotbal din Prahova !

In varsta de 21 de ani, Serban Mihai a aparat in sezonul 2015-2016 , poarta echipei Chedra Tax in 25 de meciuri , dar si a echipei MFC Ploiesti in 26 de meciuri si de cele mai multe ori a fost cel mai bun jucator de pe teren al echipei noastre ! In sezonul 2016-2017 , Serban Mihai va purta tricoul cu numarul 77 !

Bine ai (re)venit , Mihai !

15.08.2016 00:58

Echipa MFC Ploiesti ureaza un calduros "LA MULTI ANI" tuturor celor care poarta numele de Maria/Marian si in mod special,portarului echipei noastre, Serban Mihai Marian,sanatate,cat mai multe realizari si cat mai putine goluri primite!

01.08.2016 17:11

Incepand de astazi, MFC Ploiesti are un nou numar 10 , atacantul de 17 ani , Jipa Florin a ales sa semneze cu echipa noastra si astfel a devenit al treilea atacant al echipei dupa Horne Alin si Georgescu Gabriel. La MFC Ploiesti el va fi coleg de echipa cu fratele sau, Jipa Ionut ,fundas de baza al echipei noastre!  Dupa acest transfer, MFC Ploiesti incheie campania de achizitii si isi definitiveaza lotul de jucatori pentru sezonul 2016-2017!

28.07.2016 18:49

Daca pana acum , MFC Ploiesti si-a asigurat,in mare, jucatorii de camp, astazi a venit momentul ca echipa noastra sa anunte revenirea la echipa a portarului Mihai Vanghele,un jucator de doar 18 ani, care ,in sezonul care tocmai s-a incheiat a fost legitimat la FC Petrolul Ploiesti, iar la minifotbal,a jucat in Liga B Prahova,la echipa Saavi Sport,echipa cu care a terminat pe locul 4 din 10 echipe si pentru care a inscris 3 goluri in 13 partide disputate! Mihai Vanghele a mai jucat la MFC Ploiesti in sezonul 2014-2015 , atunci cand echipa era proaspat infiintata ,insa la finalul campionatului a ales sa plece in liga B,iar astazi a hotarat sa revina ! Mihai Vanghele este totodata si noul portar al echipei Petrolul 52 Ploiesti, iar la MFC Ploiesti, va fi coleg de echipa cu Cristi Vlad, presedintele executiv al celor de la Petrolul !  Va purta numarul 77 in sezonul 2016-2017!

13.07.2016 12:12

Desi luni au fost anuntati primii 5 jucatori care si-au prelungit intelegerea cu echipa noastra, astazi a venit randul altor 4 jucatori sa anunte ca MFC Ploiesti se poate baza pe ei,acestia sunt :

*Ivan Constantin Irinel , mijlocas ,22 de ani ,a semnat cu MFC Ploiesti in septembrie 2014, a jucat 42 de meciuri in cele 2 sezoane ,a marcat 25 goluri,va purta numarul 28 pe tricou ,el fiind si presedintele echipei noastre,a trecut pe la echipe precum Coada Izvorului, CSM Ploiesti , MFC Ploiesti (sezon 2014-2015,2015-2016). Are in palmares promovarea cu echipa noastra locul 2 in Cupa LMF Amatori !

*Miu Sebastian Andrei,fundas , 26 de ani ,a semnat cu MFC Ploiesti in februarie 2015, a jucat in 35 de partide si a reusit sa inscrie de 2 ori  ,va purta tricoul cu numarul 5, are in palmares o promovare cu echipa noastra si locul 2 in Cupa LMF Amatori ! El va ocupa si functia de antrenor secund,dupa plecarea lui Popa Leonard !

* Jipa Ionut Vanentin,fundas , 21 de ani, a semnat cu MFC Ploiesti in septembrie 2014, a jucat in 45 de partide, a marcat un gol,si a mai trecut pe la echipe precum Petrolul Ploiesti, CSM Ploiesti , Family Team (minifotbal) , MFC Ploiesti ( sezon 2014-2015 , 2015-2016 ),este printre putinii jucatori care au ramas la echipa de la infiintare pana in prezent, are in palmares o promovare cu echipa noastra locul 2 in Cupa LMF Amatori.iar in sezonul urmator va purta tricoul cu numarul 4 !

* Dobrescu Sorin , fundas , 40 de ani, a semnat cu MFC Ploiesti in Ianuarie 2016 , a jucat in 9 partide si a marcat de 2 ori, a pus umarul la promovarea echipei si la ocuparea locului 2 in Cupa LMF Amatori. Va purta tricoul cu numarul 6 !

Dupa aceste 4 intelegerei, MFC Ploiesti a ajuns  sa aiba in lot 9 jucatori,dintre care 4 mijlocasi , 4 fundasi si un atacant,iar in perioada urmatoare vor mai fi anuntate alte 2 transferuri , un portar si un atacant !