Ştiri

12.07.2016 00:43

Dupa un sezon bun facut de MFC Ploiesti , in care echipa noastra a terminat pe locul 5 in Liga de Amatori,reusind sa promoveze si sa ocupe locul 2 in Cupa LMF Amatori,editia 2015-2016 , antrenorul Georgescu Gabriel si presedintele Ivan Irinel au inceput sa pregateasca urmatorul sezon,iar primii jucatori care si-au dat acordul de a ramane in cadrul echipei si in sezonul urmatoru sunt :

* Cristi Vlad , mijlocas , 39 de ani , a semnat cu MFC Ploiesti in ianuarie 2016 ,a mai trecut pe la echipe precum Petrolul Ploiesti, Dinamo Bucuresti, Unirea Urziceni , Astra Ploiesti , a jucat in 6 partide in acest campionat , marcand 2 goluri ,iar prin experienta sa, a ajutat echipa sa promoveze si sa ocupe locul 2 in Cupa LMF Amatori. Va purta in continuare tricoul cu numarul 13 !

*Ghica Florin , mijlocas , 23 de ani , a semnat cu MFC Ploiesti in octombrie 2015, a jucat in 9 meciuri, a marcat de 5 ori , a pus umarul la promovarea echipei si la ocuparea locului 2 in Cupa LMF Amatori , a trecut pe la echipe precum Bucov United, MFC Chimistul , Eka Trust , AS Sportul Valea Calugareasca si MFC Ploiesti ( sezon 2015-2016),va purta tricoul cu numarul 11.

*Nastase Gabriel Constantin , fundas, 26 de ani, a semnat cu MFC Ploiesti in iunie 2016 , a jucat 5 meciuri si a inscris de 7 ori , a jucat la echipe C.S Ceptura si prin contributiile sale MFC Ploiesti a reusit sa promoveze si sa ocupe locul 2 in Cupa LMF Amatori ! Va purta tricoul cu numarul 9 !

* Horne Alin , mijlocas , 33 de ani , a semnat cu MFC Ploiesti in iulie 2015, a jucat 22 de meciuri si a marcat 17 goluri, fiind un jucator polivalent,care in meciurile din Cupa LMF Amatori , a aparat cu success  poarta MFC-ului! Prin prestatiile sale,atat din teren cat si din poarta , a contribuit la promovarea echipei noastre si la ocupare locului 2 in Cupa LMF Amatori!

* Georgescu Theodor Gabriel , atacant , 22 de ani,  a semnat cu MFC Ploiesti in septembrie 2014,tot de atunci este si antrenorul-jucator al echipei MFC Ploiesti,a jucat in 47 de partide,marcand 35 de goluri,a trecut pe la echipe precum Unirea Teleajen , Astra Ploiesti , Conpet Ploiesti , MFC Ploiesti ( sezon 2014-2015,2015-2016) va purta tricouul cu numarul 7!  Are in palmares promovarea cu echipa noastra locul 2 in Cupa LMF Amatori. Ramane antrenorul principal al echipei si in sezonul 2016-2017.

In alta ordine de idei, MFC Ploiesti se desparte de jucatorii Popa Leonard, Arnautu Bogdan si Georgian Paun , jucatori carora le multumeste pentru efortul depus in cadrul echipei si carora le ureaza succes in cariera !

05.07.2016 23:17

Desi au avut un parcurs bun in Cupa Ligii de Amatori , astazi MFC Ploiesti a intalnit-o in finala pe Club Valea Autoserv Ursu, echipa care s-a aflat la a sasea finala consecutiva ,  dar de care nu au resuit sa treaca si s-au vazut invinsi dupa loviturile de departajare scor 4-3 !

MFC Ploiesti a inceput meciul in aceeasi formula de start , ca in meciul din semifinale si anume : Horne Alin in poarta ,care l-a inlocuit cu brio pe portarul titular Serban Mihai , Dobrescu Sorin si Ghica Florin pe linia de fund , Gabriel Nastase si Ivan Irinel la mijloc,iar in atac Georgian Paun . Meciul a inceput bine pentru echipa noastra , insa cei care au deschis scorul au fost cei de la Club Valea care printr-o deviere din fata portarului nostru au resuit sa deschida scorul , trecand apoi la un joc defensiv bine pregatit, cu toate acestea, am reusit sa egalam,gratie golului marcat de Georgian Paun , dar in ultima faza a primei reprize Ivan Irinel putea sa-si aduca echipa in avantaj ,daca nu rata din fata portii,scorul pauzei a fost 1-1 . Schimbarile facute la pauza au adus echipei noastre un plus,insa Gabriel Nastase loveste bara,scapa pe contra atac 3 contra 1 si trage in portar in loc sa dea pase in lateral,dar cu toate aceste schimbari si ratari,cu interventiile lui Horne Alin in poarta am ajuns la lovituri de departajare,acolo unde primii 3 jucatori desemnati de Georgescu Gabriel,anume : Gabriel Nastase, Ghica Florin si Paun Georgian au reusit sa inscrie , insa pentru ca scorul era la egalitate 3-3, a mai fost desemnat al patrulea jucator sa execute si astfel, Ivan Irinel a lovit bara din dreapta portarului,iar cei de la Club Valea au inscris si au reusit sa castige Cupa Ligii de Amatori , editia 2015-2016 !

04.07.2016 22:45

Luni, 4.07.2016 , de la ora 21.30 , pe terenul 1 al Compelxului Sportiv Ana Maria Pop din Ploiesti , MFC Ploiesti a intalnit in semifinala Cupei Ligii de Amatori pe Old Boys Baicoi, echipa care in sferturi a eliminat-o pe Antz,dupa loviturile de departajare,scor 3-1,dupa ce in timpul regulamentar a fost 1-1 !

Jucand impotriva unei echipe cu care nu s-a mai intalnit pana acum, MFC Ploiesti a inceput meciul printr-un joc de pase,un joc de tatonare,care s-a dovedit a fi benefic,deoarece dupa 6 minute de joc, Georgian Paun a reusit sa deschida scorul ,desi pana atunci,echipa noastra a mai avut o bara si 3 suturi spre poarta adversa! Pana la pauza echipa noastra a mai inscris de 3 ori, 2 dintre goluri fiind marcate de acelasi Georgian Paun si unul de Gabriel "Belo" Nastase ,asadar scorul pauzei a fost un sec 4-0 ! Intrati foarte motivati in repriza secunda, temandu-se oarecum de ce s-a intamplat in prima semifinala , acolo unde Club Valea a condus cu 3-0 si apoi a fost invinsa cu scorul de 4-3 ( iar Club Valea a castigat 3-0 , la masa verde) echipa noastra a mai inscris de 2 ori prin Georgian Paun , o data prin Sorin Dobrescu si tot de 2 ori prin Gabriel "Belo" Nastase ,insa pe fondul unei relaxari in aparare am si primit 2 goluri norocoase pentru adversari,ceea ce a facut ca scorul final sa fie 9-2 !

Maine seara,de la ora 20.00 pe terenul de la Ana Maria Pop, MFC Ploiesti o va intalni in finala Cupei Ligii de Amatori, editia 2015-2016 , pe Club Valea Autoserv Ursu ,echipa calificata in finala dupa o contestatie facuta de acestia impotriva unui jucator de la Wibo Ploiesti. Tinand cont de parcursul fara greseala pe care echipa noastra l-a avut in Cupa , pana acum,maine incepem meciul cu gandul de a lua primul trofeu dupa 2 ani de la infiintare !

02.07.2016 11:38

Dupa ce au trecut de Energy Ploiesti cu scorul de 5-2,dupa ce au fost condusi cu 2-0, cei de la MFC Ploiesti au ajuns in semifinala Cupei LMF,acolo unde o vor intalni pe Old Boys Baicoi,echipa care in sferturi a eliminat echipa Antz,la capatul unui joc dominat in totalitate de echipa din Baicoi,dar meciul a fost decis dupa loviturile de departajare,scorul final fiind 3-1 !

Pentru MFC Ploiesti, adversara de luni, 4.07.2016, de la ora 21.20 , Old Boys Baicoi,este o necunoscuta,deoarece pana acum,cele doua echipa nu s-au mai intalnit , insa acestia din urma au terminat Play Out-ul Ligii de Amatori, pe locul 2 ,avand 18 puncte si reusind sa castige 8 din cele 10 meciuri disputate , fiind invinsi doar de 2 ori, avand un golaveraj de 61 de goluri marcate si 39 primite!

In cealalta semifinala a Cupei se vor intalni Club Valea Autoserv Ursu si Wibo Ploiesti , ambele reusind cate o surpriza in semifinale, pe de o parte Club Valea a eliminat campioana Pogal,dupa lovituri de departajare , scor 6-5 ,iar pe de alta parte, Wibo Ploiesti ,care a trecut de Merlin , tot dupa lovituri de departajare,scor 7-5 !

29.06.2016 23:19

Miercuri,29.06.2016,de la ora 21.40, pe terenul 1 al Complexului Sportiv Ana Maria Pop din Ploiesti , in cadrul optimilor Cupei LMF a Ligii de Amatori,editia 2015-2016, MFC Ploiesti a intalnit-o pe Energy Ploiesti, echipa de care a trecut cu scorul de 5-2 !

Prima repriza nu a inceput asa cum trebuia pentru echipa noastra si ne-am vazut condusi cu scorul de 2-0,dupa doar 10 minute de joc,insa, am reusit sa reducem din diferenta prin Georgian Paun ,care dupa mai multe ratari,a reusit totusi sa il invinga pe portarul advers dupa o pasa venita de la fundasul Gabriel Nastase,iar scorul pauzei a fost 2-1 ! Intrati in repriza a doua hotarati sa intoarca rezultatul, baietii pregatiti de Georgescu Gabriel au fost mult mai concentrati la joc,iar dupa cateva minute de la reluarea jocului, Gabriel "Belo" Nastase a reusit sa egaleze la 2 . Vazand pofta de joc a lui Nastase, antrenorul echipei a hotarat sa il treaca pe acesta pe pozitia de mijlocas,iar Ghica Florin a trecut fundas alaturi de Jipa , schimbare care se pare ca a dat roade si dupa care Nastase a reusit dubla ,iar cu 5 minute inainte de final, Georgian Paun a mai inscris de 2 ori,ducandu-i astfel pe cei de la MFC Ploiesti in semifinale,acolo unde o va intalni pe Old Boys Baicoi,echipa care in aceasta seara a tecut de Antz cu scorul de 3-1 dupa penalty-uri. Felicitari baietilor pentru daruire si pentru modul in care au luptat pana in ultimul minut !

29.06.2016 16:23

Echipa MFC Ploiesti ureaza un calduros "LA MULTI ANI" tuturor celor care poarta numele de Petru,Petre,Petruta,Pavel , multa sanatate,fericire,implinirea tuturor dorintelor cu ocazia zile Sfintilor Petru si Pavel!

28.06.2016 10:49

MFC Ploiesti o va intalnit in sferturile Cupei LMF a Ligii de Amatori,editia 2015-2016, pe echipa Energy Ploiesti, echipa care la finalul campionatului s-a clasat pe locul 7 in Play Off-ul Ligii de Amatori,avand 5 victorii si 4 infrangeri in cele 9 meciuri disputate,reusind sa acumuleze +6 puncte si totodata avand un golaveraj de 46 de goluri marcate si 36 primite! In faza sferturilor vor fi urmatoarele partide :

Old Boys Baicoi - Antz

Pogal Almax - Club Valea

Energy - MFC Ploiesti

Merlin - Wibo Ploiesti

27.06.2016 22:42

Luni,27.06.2016,de la ora 21.30 , pe terenul 1 al Complexului Sportiv Ana Maria Pop din Ploiesti , in cadrul Cupei Ligii de Minifotbal din Prahova, faza optimilor, MFC Ploiesti a intalnit echipa Signal Club,intr-un meci la finalul caruia echipa noastra s-a impus cu scorul de 9-4 !

Prima repriza a inceput cum nu se putea mai bine pentru MFC Ploiesti,care dupa doar cateva minute prin Georgian Paun a reusit sa deschida scorul printr-un sut din afara careului , iar dupa un joc de tatonare si cateva incercari de a marca a celor de la Signal,care au avut ghinionul de a-l prinde pe portarul Serban Mihai intr-o forma de zile mari ,cei care au marcat au fost tot baietii pregatiti de Georgescu Gabriel,prin Arnautu Bogdan care dupa o centrare venita de pe partea stanga de la Ghica Florin a reusit sa inscrie cu capul , dubland avantajul echipei sale. Pana la marcarea golului 3,inscris de Hornel Alin, Ghica Florin a incercat sa inscrie in stilul lui Ronaldo,dar mingea trimisa de el, cu calcaiul, a trecut putin pe langa poarta adversa. Paun a facut dubla aproape de finalul primei reprize printr-o deviere,iar cei care au inscris ultimii au fost cei de la Signal,dupa un gol marcat din afara careului,reusind sa il surprinda pe portarul nostru. Scorul pauzei 4-1 !

In repriza a doua, jucatorii MFC-ului au intrat in teren hotarati sa mareasca diferenta de goluri ,insa cei de la Signal au fost cei care au inscrisii primii ,iar cel care a spart gheata in aceasta repriza de la MFC a fost Popa Leonard ,care a ramas singur cu portarul dupa o pase de geniu venita din partea fundasului Miu Sebastian. Intrat dupa pauza , jucand cartea atacului,a marcat si Ivan Irinel printr-un sut plasat din lateral dreapta ,lansandu-l fara reactie pe portarul advers. Ajunsi la scorul de 7-2, apararea MFC-ului s-a relaxat si la doar cateva minute dupa marcarea golului 7, au primit gol ,insa si-au revenit si in doar cateva minute, Horne Alin si Ghica Florin au resuit sa inscrie,ultimul marcand un gol printr-un sut direct in vinclu,iar cei care au inchis tabela au fost cei de la Signal,stabilind astfel scorul final 9-4 !

Dupa aceast meci, MFC Ploiesti s-a calificat in urmatoarea faza a Cupei LMF, faza sferturilor, in care o va intalni pe Energy Ploiesti , echipa de care in turul campionatului a terminat la egalitate scor 4-4,marcatorii fiind Horne Alin , Arnautu Bogdan si Georgescu Gabriel ,iar in retur au trecut de acestia cu scorul de 2-0 ,datorita golurilor marcate de Georgescu Gabriel !

24.06.2016 17:06

MFC Ploiesti o va intalnit in Cupa LMF a Ligii de Amatori,editia 2015-2016, pe echipa Signal Club, echipa care la finalul campionatului s-a clasat pe locul 4 in Play Out-ului Ligii de Amatori,avand 7 victorii, 2 egaluri si o infrangere in cele 10 meciuri disputate,reusind sa acumuleze 17 puncte si totodata avand un golaveraj de 41 de goluri marcate si 26 primite! Desi initial acest meci trebuie sa se dispute cu o saptamana in urma, Signal Club a solicitat amanarea meciului ,iar in acest moment se stiu celelalte echipe care au mers mai departe,iar in faza sferturilor vor fi urmatoarele partide :

Energy - MFC Ploiesti / Signal Club

17.06.2016 22:49

Conducerea tehnica si jucatorii echipei  MFC Ploiesti ii ureaza fundasului echipei noastre,MIU SEBASTIAN  ANDREI ( al treilea jucator ,randul de sus), un calduros " LA MULTI ANI ",sanatate,fericire,implinirea tuturor dorintelor,cat mai multe realizari in viata si cat mai multe goluri in tricoul echipei noastre,cu ocazia implinirii varstei de 26 de ani ! El imbraca tricoul echipei noastre din luna februarie 2015 , iar pana in acest moment a strans 32 de partide  si a marcat de 2 ori !