Ştiri

15.06.2016 11:34

Marti,14.06.2016, de la ora 20.00,la Complexul Sportiv Ana Maria Pop din Ploiesti au avut loc tragerile la sorti ale Cupei Ligii de Amatori,editia 2015-2016,iar echipa noastra o va intalni in prima faza a Cupei pe Signal Club, echipa clasata pe locul 5 a Play Out-ului Ligii de Amatori. Celelalte meciuri din Cupa vor fi :

8.  Friends - Wibo

Semifinalele se vor disputa in sistem Sfert 1 - Sfert 3 si Sfert 2 - Sfert 4 , restul meciurilor in sistem consecutiv.Se va disputa un singur meci eliminatoriu,iar meciurile vor incepe saptamana viitoare !

14.06.2016 23:28

Astazi,14.06.2016,de la ora 21.30 , MFC Ploiesti a disputat ultima partida a Play Off-ului Ligii de Amatori,editia 2015-2016,impotriva echipei Toyota Ploiesti ,meci la sfarsitul caruia echipa noastra s-a impus cu scorul de 9-4 ! Pe o vreme numai buna de jucat fotbal,baietii antrenati de Georgescu Gabriel au inceput bine meciul si dupa doar 1 minut de joc, Georgian Paun a reusit sa inscrie un gol din afara careului,insa dupa doar cateva minute scorul s-a facut 2-1 pentru Toyota,pe fondul unei relaxari in apararea MFC-ului ! Pana la pauza, Georgian Paun a mai inscris de 2 ori,fiind urmat de Florin Ghica,care a reusit sa inscrie dupa un corner bine executat de pe partea dreapta de catre Horne Alin ,stabilind astfel scorul pauzei 4-2 ! In repriza a doua,jucatorii MFC-ului au dat dovada de caracter si au continuat jocul bun prestat in prima repriza,iar dupa doar cateva minute,Horne Alin a profitat de o greseala a portarului advers si a inscris de la jumatate terenului ,urmat de Ghica Florin care l-a invins pe portarul celor de la Toyota,la capatul unui contraatac,iar pana la final Gabriel Nastase,Horne Alin si Ivan Irinel au mai inscirs cate o data,stabilind scorul final 9-4 !

Dupa aceasta victorie,MFC Ploiesti incheie Play off-ul campionatului Ligii de Amatori ,editia 2015-2016, pe locul 5 cu 8 puncte si profita astfel de o decizie venita din partea Ligii de Minifotbal din Prahova ,aceea de a promova 5 echipe in Liga B,tocmai de aceea MFC Ploiesti reuseste sa promoveze dupa 2 ani de la infiintare in Liga B ! Pe parcursul campionatul,MFC Ploiesti a disputat 28 de partide,dintre care 16 victorii, 4 egaluri si 8 infrangeri,reusind sa inscrie 104 goluri si sa primeasca 73 ! Cei 3 golgheteri ai echipei in acest campionat sunt : Arnautu Bogdan - 21 de goluri , Georgescu Gabriel - 18 goluri si Horne Alin - 15 goluri !

Pentru ca aceasta performanta nu se putea face fara jucatorii si staff-ul echipei,multumim pe aceasta cale portarului Serban Mihai,campion al Ligii A de Minifotbal din Prahova cu echipa Chedra Tax Ploiesti , jucator care a avut inteventii bune aproape in fiecare meci ,reusind sa tina echipa in joc , fundasilor Jipa Ionut,care a fost la echipa inca de la infiintare si care a crescut in joc o data cu echipa , Miu Sebastian si Dobrescu Sorin,jucatori cu aparitii bune,dar si lui Gabriel Nastase,jucator care a adus un plus echipei si care a inscris la fiecare meci de cand a debutat,Ionescu Daniel,jucator de care ne-am despartit cu cateva etape inainte de finalul sezonului,mijlocasilor Popa Leonard,Ivan Irinel si Ghica Florin,jucatori care si-au pus amprenta pe jocul echipei,dar si experimentatului Cristi Vlad,venit la echipa in iarna,sa puna umarul la promovarea echipei,atacantilor Arnautu Bogdan,adus la echipa sa umple golul din atac,lucru pe care l-a facut marcand 21 de goluri,fiind urmat de antrenorul -jucator Georgescu Gabriel ,dar si de exeperimentatul atacant Georgian Paun .Multumim suporterilor prezenti la toate meciurile,fotografului echipei ,Laurentiu Duma si nu in ultimul rand, multumim tuturor persoanelor din spatele echipei  care ne-au ajutat atat moral cat si financiar pe tot parcursul sezonului , carora le-am dovedit ca investitiile facute nu au fost in zadar si fara de care echipa nu putea ajunge aici !

12.06.2016 13:09

Marti , 14.06.2016 , de la ora 21.20 , in cadrul ultimei etape a Ligii de Amatori , editia 2015-2016, MFC Ploiesti intalneste echipa Toyota Ploiesti , intr-un meci la capatul caruia echipa noastra are sanse sa ramane pe locul 4 in clasament ! Daca MFC Ploiesti lupta pentru locul 4 cu echipa Club Valea Autoserv Ursu , cei de la Toyota sunt pe locul 10 al Play Off-ului ,fara sanse de a termina mai sus acest campionat,tocmai de aceea favorita acestui meci este echipa MFC Ploiesti,care ramane cu sanse reale la promovarea ,dar tototdata spera sa castige si Cupa Ligii de Amatori,editia 2015-2016,care o sa inceapa pe data de 20.06.2016 ! MFC Ploiesti - Toyota Ploiesti s-a mai disputat de 3 ori in Campionatul de Minfiotbal din Prahova, de 2 ori in editia 2014-2015 , atunci cand in tur, MFC Ploiesti a castigat cu scorul de 4-2 , datorita golurilor inscrise de Simion Valentin(3) si Habara Manuel,iar in retur, Toyota a invins MFC-ul cu scorul de 3-2,golurile echipei noastre fiind marcate de Ivan Irinel si Simion Valentin, iar in aceasta editie, MFC Ploiesti a invins tot cu scorul de 4-2,datorita golurilor marcate de Georgescu Gabriel , Popa Leonard , Horne Alin si Jipa Ionut !

06.06.2016 21:22

Astazi, pe terenul 1 al Complexului Sportiv Ana Maria Pop din Ploiesti, MFC Ploiesti a intalnit ocupanta locului 5,Club Valea Autoserv Ursu,intr-un meci care a contat pentru etapa cu numarul 8 a Ligii de Amatori ,dar si pentru terminarea pe locul 4 in clasamentul Ligii ! Desi meciul a inceput pe o vreme cu soare, numai buna pentru fotbal,in repriza a doua, ploaia a inceput sa puna probleme ambelor echipe in controlul asupra mingiei,dar cei care au stiut sa gestioneze situatia,dar care au si tras de timp inca din minutul 2, dupa ce au reusit sa deschida scorul cu un gol norocos,au fost cei de la Club Valea.

MFC Ploiesti parea motivata si concentrata la inceputul acestui meci,insa cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, baietii antrenati de Georgescu Gabriel s-au vazut condusi in minutul 2 si practic au inceputul meciul de la 1-0,dar in ciuda incercarilor disperate de a egala , echipa noastra a intrat la cabine condusa cu 1-0 ! In repriza a doua , din cauza unei ploi torentiale , meciul era din ce in ce mai greu si totodata mingea era tot mai greu de controlat,insa cei care au marcat si a doua oara au fost tot cei de la Valea,desi la pauza s-au facut ceva modificari in echipa. Dupa ce scorul a devenit 2-0 , MFC Ploiesti a trecut la o tactica de "totul sau nimic " si au reusit totusi sa reduca din avantaj datorita golului inscris de catre Gabriel Nastase,care a ajuns la al doilea gol in tot atatea meciuri ! Pana la final s-a mai marcat o singura data,cei care au marcat au fost tot cei de la Club Valea,iar scorul final a fost 3-1,in ciuda ratarilor uriase ale lui Horne Alin, Gabriel Nastase, Georgescu Gabriel si Ivan Irinel .

Dupa acest meci,MFC Ploiesti pica pe locul 5 si ramane cu 5 puncte,insa ramane in lupta pentru locul 4,chiar cu adversara de astazi Club Valea,care urca pe locul 4,cu 6 puncte,asadar totul se va decide in ultima etapa a Ligii de Amatori,sezonul 2015-2016,atunci cand , MFC Ploiesti o va intalni pe Toyota Ploiesti !

06.06.2016 14:28

Astazi ,06.06.2016 , de la ora 20.00 , pe terenul 1 al Complexului Sportiv Ana Maria Pop din Ploiesti, MFC Ploiesti intalneste in cadrul etapei cu numarul 8,echipa de pe locul 5, Club Valea Autoserv Ursu , echipa cu care , in tur, echipa noastra a terminat la egalitate,scor 3-3,datorita golurilor inscrise de Bojoaga Theodor si Arnautu Bogdan(2) ! In acest moment, MFC Ploiesti ocupa locul 4 in clasamentul Ligii de Amatori din cadrul Campionatului de Minifotbal din Prahova,cu 5 puncte,fiind urmata de adversara de astazi,Club Valea,cu 3 puncte.

30.05.2016 22:19

Luni,33.05.2016 , de la ora 20.00 , in cadrul meciului restant al etapei cu numarul 4 din Play Off-ului Ligii de Amatori , MFC Ploiesti a intalnit ocupanta locului 8, Atletico Ploiesti . Meciul a inceput cu un joc de tatonare al celor doua echipe,joc ce s-a intins pe tot parcursul primei reprize, iar ambele echipe s-au intrecut in ratari. In prima repriza cei de la Ateltico ,au contat doar prin cateva contra-atacuri, dar Horne Alin , portarul care il inlocuieste pe campionul Ligii A,Serban Mihai ,demonstreaza ca este o varianta pentru acest post,avand cateva interventii salvatoare,tinandu-si echipa in joc si reusind sa inchida poarta. In repriza a doua, antrenorul Georgescu Gabriel a decis ca echipa sa faca un pas in fata , tinand cont de forma buna a echipei sale,dar si de faptul ca adversarii nu se gaseau in teren. In debutul reprizei, Ateltico, reuseste totusi sa aiba 2 ocazii , la care Horne Alin a avut interventii sigure, iar nou-venitul Gabriel "Belo" Nastase, reuseste sa deschida scorul cu un gol de la distanta. Meciul s-a aprins,iar in incercarea celor de la Atletico de a egala, MFC Ploiesti pleaca pe un contra-atac pornit de la Popa Leonard  la capatul caruia Georgescu Gabriel a inscris pentru 2-0,a inchis meciul si victoria echipei sale parea tot mai clara ! De remarcat este modul in care cei 3 fundasi de astazi in frunte cu Jipa Ionut au castigat majoritatea duelurilor cu adversarii directi,tinandu-i pe acestia la distanta de poarta . In urma acestei etape, MFC Ploiesti ajunge la +5 puncte, cu sanse la ocuparea locului 2, de care ii despart doar 6 puncte, cu un meci mai putin, loc ce duce in Liga B ! MFC Ploiesti ramane sa se lupte la promovarea in meciul direct contra celor de la Club Valea Autoserv Ursu , echipa care in acest moment ocupa locul 4,iar in ultima etapa a Play-off-ului va da piept cu echipe Toyotei Ploiesti !

30.05.2016 15:17

Astazi , 30.05.2016 , de la ora 20.00 , MFC Ploiesti intalneste intr-un meci restant din etapa 4 a Ligii de Amatori oragnizata de Campionatul de Minifotbal din Prahova,echipa Atletico Ploiesti! In acest moment echipa antrenata de Georgescu Gabriel are 3 victorii si 2 infrangeri si un egal  in cele 6 meciuri disputate de acestia in Play Off , in timp ce ,adversarii de astazi au 2 victorii,1 egal  si 2 infrangeri in cele 5 meciuri jucate . MFC Ploiesti se afla pe locul 5 cu +2 puncte,deoarece nu a disputat meciurile impotriva echipei Club Valea ,in timp ce Atletico ocupa locul 8 cu -3 puncte ! Cele doua echipa s-au mai intalnit o data si in turul campionatului,atunci cand  MFC Ploiesti a pierdut , scor  5-0,fara drept de apel ,iar astazi spera intr-o razbunare ,care ii mai poate urca un loc in clasamentul Ligii de Amatori din Prahova !

23.05.2016 22:02

Luni,23.05.2016 , de la ora 20.00 , in cadrul meciului restant al etapei cu numarul 3 din Play Off-ului Ligii de Amatori , MFC Ploiesti a intalnit ocupanta locului 5, Friends. Meciul a inceput cu o dominare clara a echipei noastre, cu multe ocazii ratate pe rand de Arnautu Bogdan, Popa Leonard,Dobrescu Sorin, Ivan Irinel si Georgescu Gabriel. In prima repriza cei de la Friends au contat doar prin cateva contra-atacuri, dar portarul Serban Mihai isi continua seria buna de meciuri, reusind sa inchida poarta. In repriza a doua, antrenorul Georgescu Gabriel a decis ca echipa sa treaca la un presing avansat, tinand cont de forma fizica mai buna a echipei sale. In debutul reprizei, Friends, reuseste sa deschida scorul dupa o pasa gresita a atacantului Arnautu Bogdan, dupa care a urmat o dominare clara a gazdelor, iar Ivan Irinel reuseste egalarea cu un euro gol de la jumatatea terenului propriu profitand de faptul ca portarul advers era iesit. Meciul a continuat sub aceeasi nota de dominare a echipei noastre, iar la cateva minute, Arnautu Bogdan reuseste sa aduca echipa in avantaj, in urma unei respingeri a portarului advers,dupa ce Georgescu Gabriel a ratat din pozitie de unu la unul cu portarul advers .  La faza imediat urmatoare ,marcatorul golului doi se accidenteaza grav, la genunchi, fiind incert pentru finalul sezonului. Meciul a continuat cu aceeasi dominare clara, iar dupa o actiune individuala, Horne Alin loveste bara cu o executie ce i-a pacalit pe fundasii si portarul advers. Acelasi Horne Alin , inscrie golul trei pe finalul meciului, aducand linistea,astfel .MFC Ploiesti-Friends 3-1(0-0). In urma acestei etape, MFC Ploiesti ajunge la +2 puncte, cu sanse la ocuparea locului 2, de care ii despart doar 4 puncte, cu un meci mai putin, loc ce duce in Liga B !

21.05.2016 19:27

Luni , 23.05.2016 , de la ora 20.40 , MFC Ploiesti intalneste intr-un meci restant din etapa 3 a Ligii de Amatori oragnizata de Campionatul de Minifotbal din Prahova,echipa Friends  Ploiesti! In acest moment echipa antrenata de Georgescu Gabriel are 2 victorii si 2 infrangeri si un egal  in cele 5 meciuri disputate de acestia in Play Off , in timp ce ,adversarii de luni au 3 victorii si 3 infrangeri in cele 6 meciuri jucate . MFC Ploiesti se afla pe locul 7 cu -1 puncte,deoarece nu a disputat meciurile impotriva echipelor Atletico Ploiesti si Club Valea ,in timp ce Friends ocupa locul 5 cu 0 puncte ! Cele doua echipa s-au mai intalnit o data si in turul campionatului,atunci cand  MFC Ploiesti a castigat , scor de 8-5,iar golurile echipei noastre a fost  marcate de : Georgescu Gabriel (3) , Bojoaga Theodor (2), Ivan Irinel (2) si Horne Alin.

21.05.2016 11:44

Echipa MFC Ploiesti ureaza un calduros "LA MULTI ANI" tuturor celor care poarta numele de Costin,Constantin ,Cosmin ,Elena  si in mod special jucatorului si presedintelui echipei noastre ,Ivan Constantin Irinel , multa sanatate,fericire,implinirea tuturor dorintelor si cat mai multe realizari in viata si in cariera sportiva !