Ştiri

02.03.2016 01:18

Marti seara,de la ora 21.30 , MFC Ploiesti a intalnit in cadrul etapei cu numarul XVII , echipa de pe locul 2 al Ligii de Amatori din Prahova, Merlin , echipa care pana in acest moment avea 12 victorii , 1 egal si 4 infrangeri , cu un punctaj de 37 de puncte si cu un golaveraj de 77 de goluri marcate si 57 primite, in comparatie cu echipa noastra care ocupa locul 5,avand 10 victorii, 2 egaluri si 5 infranageri , cu 32 de puncte ,dar cu golaveraj 65 de goluri marcate si 48 primite.

Pentru prima data de la reluarea campionatului, antrenorul Georgescu Gabriel a avut la dispozitie tot lotul,fiindu-i destul de greu in alcatuirea echipei de start. Prima repriza a inceput cum nu se putea mai bine si dupa doar cateva minute Arnautu a ratat o ocazie,facand un dribling in plus si ratand tinta,pentru ca la faza urmatoare, Cristi Vlad sa-i lase mingea aceluiasi Arnautu,care in loc sa suteze din prima a preferat sa faca un dribling in lateral si sa-l faca mare pe portarul advers,in urma unui contra-atac 2 contra 1! La jumatate primei reprize,pe fondul unei dominari clare a celor de la MFC, Cristi Vlad a obtinut o lovitura libera de la 10 metri,executata de debutantul Florin Ghica,dar care cu noroc a ajuns la Arnautu Bogdan ,reusind sa deschida scorul ! Pana la finalul reprizei cei care au dominat au fost tot cei de la MFC,avnad inca 2 suturi periculoase la poarta adversa. A doua repriza a inceput la fel de bine,ocaziile MFC-ului se inmulteau si victoria parea tot mai clara,insa relaxarea echipei noastre a facut sa primim un gol,care a facut ca meciul sa se termine la egalitate, 1-1,desi Cristi Vlad, Florin Ghica, Arnautu Bogdan si Popa Leonard au incercat cateva suturi de la distanta ! In urma acestui meci, ambele echipe au obtinut un punct,care o sa conteze in economia clasamentului final pentru accederea in play-off!

MERLIN - MFC PLOIESTI 1-1(0-1)

MFC, repriza 1 : 77. Serban Mihai - 4. Jipa Ionut , 6. Dobrescu Sorin - 13. Cristi Vlad(cpt) , 11. Florin Ghica - 3. Arnautu Bogdan

MFC, repriza 2 : 77. Serban Mihai - 4. Jipa Ionut , 8. Horne Alin - 10. Popa Leonard , 28. Ivan Irinel - 7. Georgescu Gabriel

Marcator : Arnautu Bogdan

Cartonas galben : Georgescu Gabriel

Antrenor - jucator : Georgescu Gabriel

MAI MULTE POZE DE LA MECI IN SECTIUNEA GALERIE FOTO =>ETAPA 18 : MERLIN - MFC PLOIESTI 1-1 (0-1)

28.02.2016 13:49

Marti,1 marti 2016 , de la ora 21.20 , in cadrul etapei a XVII-a a Ligii de Amatori din cadrum Campionatului de Minifotbal din Prahova , MFC Ploiesti intalneste in derby-ul etapei ,ocupanta locului 2, Merlin !

MFC Ploiesti poate spune ca acest meci este unul decisiv in lupta pentru castigarea campionatului , in timp ce Merlin are o oarecare liniste a rezulatelor datorata si locului pe care il ocup in clasament in acest moment. MFC Ploiesti si Merlin s-au mai intalnit si in editia 2014-2015, de doua ori,ambele castigand cate o data ! In acest moment, MFC Ploiesti se afla pe locul 5 in clasamentul Ligii de Amatori , cu 32 de puncte , la egalitate cu locurile 6 si 7, ocupate de Friends ,respectiv Club Valea. De cealalatra parte, Merlin ocupa locul 2 ,cu 37 de puncte ,dar la o diferent de 12 puncte de liderul Bucov United !

24.02.2016 22:39

In etapa cu numarul 17 a Ligii de Amatori,organizata de Campionatul de Minifotbal din Prahova, MFC Ploiesti a fost invinsa de o echipa care se zbate  la jumatatea clasamentului si care joaca " de placere " fara sa aiba vreun obiectiv,insa in timpul meciului se fac presiuni asupra arbitrilor la orice intrare mai serioasa,asa cum este in fotbal,si se numeste Atletico Ploiesti,insa nu acesta este motivul infrangerii suferite de echipa noastra, ci organizarea mult mai buna a echipei adverse!

In lipsa a 3 jucatori de baza si anume Cristi Vlad, Alin Horne si cel care nu a apucat inca sa debuteze,Florin Ghica, MFC Ploiesti a inceput jocul bine,primele 15 minute fiind un joc de lupta intre cele 2 echipe,iar singurul gol al reprizei a fost inscris dintr-o neatentie a fundasilor nostri,iar atacantul echipei Atletico a profitat de acest lucru si l-a invins pe portarul Serban ! In repriza a doua MFC Ploiesti a iesit la joc,insa cum astazi nu le-a iesit mai nimic, nu au reusit nici macar sa inscrie golul egalizator si cei care au inscris au fost tot cei de la Atletico ,scorul final fiind 0-5 !

MFC PLOIESTI - ATLETICO PLOIESTI 0-5(0-1)

MFC repriza 1: Serban Mihai - Jipa Ionut , Ionescu Daniel - Popa Leonard, Ivan Irinel - Arnautu Bogdan

MFC repriza 2 :Serban Mihai - Miu Sebastian , Dobrescu Sorin - Popa Leoanrd - Arnautu Bogdan, Georgescu Gabriel

Antrenor : Georgescu Gabriel

Cartonase galbene : Popa Loenard

MAI MULTE POZE IN SECTIUNEA GALERIE FOTO => ETAPA 17: MFC PLOIESTI - ATLETICO 0-5(0-1) , POZELE AU FOST FACUTE DE CATRE NIGHT STUDIO, IN PERSOANA LUI LAURENTIU DUMA,CARUIA II MULTUMIM PE ACEASTA CALE!

21.02.2016 15:18

UPDATE: MECIUL S-A MUTAT MIERCURI,DE LA ORA 20.00 !

In cadrul etapei cu numarul 17, din cadrul Ligii de Amatori a Campionatului de Minifotbal din Prahova , ce se desfasoara marti,23.02.2015 ,de la ora 20.40 , MFC Ploiesti intalneste pe terenul 1 al Complexului Sportiv Ana Maria Pop din Ploiesti,ocupanta locului 10,Atletico Ploiesti !

MFC Ploiesti vine dupa o victorie importanta impotriva celor de la MFC Vladeni si ramane astfel in lupta pentru titlu,ocupand locul 5, cu 32 de puncte.la o distanta de 8 puncte fata de liderul,Bucov United. Pentru Atletico Ploiesti este primul meci oficial din 2016,deoarece etape trecuta au stat,meciul cu liderul Bucov fiind amanat,in acest moment ,Atletico ocupa locul 10,cu 21 de puncte si se lupta pentru calificarea in play off. Acest meci este foarte important pentru MFC Ploiesti ,deoarece o victorie ii tine in continuare in lupta pentru titlu si daca celelalte 2 echipe ,Albesti si Merlin se impiedica aceasta etapa,MFC Ploiesti poate ajunge pe locul 3 ,iar o posibila infrangere ii scoate din aceasta lupta!

20.02.2016 22:32

Dupa etapa cu numarul 16, MFC Ploiesti ramane in lupta pentru titul desi este la o distanta de 8 puncte fata de locul 1,ocupat de Bucov United,acestea nu sunt deloc multe,deoarece dupa urmatoarele 3 etape,punctele se vor injumatatii si se va trece la sistemul play off/play out !

18.02.2016 00:03

MFC PLOIESTI ii ureaza “ La multi ani ! “ lui Cirsti Vlad , jucatorul echipei noastre implinind, astazi , varsta de 39 de ani ! Fostul capitan al lupilor galbeni reprezinta una dintre figurile emblematice alea istoriei recente a Petrolului,contibuind substantial,in urma cu 5 ani,la revenirea galben-albastrilor pe prima scena a fotbalului romanesc. Dupa ce a renuntat la cariera de jucator, Cristi Vlad a fost cooptat in staful echipei ,ocupand functia de team-manager,iar in acest moment este coordonatorul Centrului de Copii si Juniori(CCJ) ai echipei Petrolul Ploiesti!

Echipa noastra ii doreste multa sanatate si la cat mai multe reusite in tricoul MFC Ploiesti !

16.02.2016 22:01

Marti seara,de la ora 20.00,MFC Ploiesti  a intalnit ocupanta locului 13,MFC Vladeni,meci care a contat pentru etapa cu numarul 16 a Ligii de Amatori din cadrul Campionatului de Minifotbal din Prahova! Desi,initial MFC Ploiesti era considerata drept favorita,in primele 10 minute lucrurile nu au stat deloc asa,jucatorii celor de la Vladeni punand probleme ploiestenilor in nenumarate randuri.

Meciul nu a debutat tocmai bine pentru MFC Ploiesti, cei de la Vladeni avand primele ocazii ale jocului,insa experienta jucatorilor ploiesteni a contat in acest meci,astfel ca primii care au marcat au fost baietii antrenati de Georgescu Gabriel,iar atacantul Arnautu Bogdan a deschis scorul dupa un un-doi cu Cristi Vlad. Cu cateva minute inainte de finalul primei reprize,nou venitul Cristi Vlad a reusit sa inscrie la debutul sau pentru MFC Ploiesti,stabilind astfel si scorul pauzei,0-2!

Repriza a doua parea ca incepe mult mai bine pentru oaspeti,Georgescu Gabriel pasandu-i lui Cristi Vlad iar acesta reusind sa inscrie cu un sut de la distanta,stergand bara din stanga portarului,iar apoi intrand in poarta la doar cateva minute de la debutul reprizei secunde! Imediat dupa ce au facut 0-3,ploiestenii s-au relaxat si au primit gol,scorul devenind 1-3. Intrat dupa pauza ,Horne Alin a adus un plus de valoare echipei,reusind sa inscrie printr-un sut la coltul lung si sa faca victoria echipei sale mult mai clara! Din nou,cei de la Vladeni au avut reactie si au inscris,Miu Sebastian a fost aproape sa inscrie si el,insa sutul acestuia a lovid bara transversala ,dar inainte de final,Cristi Vlad a inchis tabela ,la 2-5,aratand astfel ca este jucatorul de care MFC Ploiesti avea nevoie in lupta pentru tiltu!

MFC VLADENI - MFC PLOIESTI 2-5 (0-2)

MFC Ploiesti , repriza 1 : 77.Serban Mihai - 6.Dobrescu Sorin, 18. Miu Sebastian - 13. Cristi Vlad(cpt) , 8.Horne Alin - 3. Arnautu Bogdan

MFC Ploiesti , repriza 2 : 77.Serban Mihai - 4. Jipa Ionut , 9. Ionescu Daniel - 13.Cristi Vlad, 28.Ivan Irinel- 7. Georgescu Gabriel

Marcatori : Cristi Vlad(x2) , Arnautu Bogdan (x2) si Horne Alin

MAI MULTE POZE IN SECTIUNEA GALERIE FOTO - ETAPA 16 : MFC VLADENI - MFC PLOIESTI 0-2(2-5)

14.02.2016 14:41

Asa cum era de asteptat,sustinatorii echipei MFC Ploiesti isi pot vedea la lucru favoritii dupa vacanta de iarna care a durat 2 luni,timp in care toate echipele din campionat s-au intarit in incercarea de a strange cat mai multe puncte pentru perioada urmatoare!

La capitotul veniri, MFC Ploiesti a fost echipa care a reusit sa-l convinga pe fostul capitan al echipei Petrolul Ploiesti, Cristi Vlad, sa imbrace tricoul MFC-ului in cele 4 partide ramase din turul campionatului umand apoi sa se treaca la sistemul play off- play out,punctele injumatatindu-se! Tot la capitolul venirI il putem anunta si pe fundasul Sorin Dobrescu,dar si pe Florin Ghica,jucator care nu a putut debuta la echipa noastra datorita faptului ca a mai jucat la contracandidata la titlu, Bucov United! Pentru perioada urmatoare,MFC Ploiesti nu se mai poate baza pe mijlocasul Bojoaga Theodor,deoarece datorita prestatiilor sale ,a semnat cu echipa de liga III , Petrolistul Boldesti! In acest moment, antrenorul echipei noastre, Georgescu Gabriel,are la dispozitie 12 jucatori dintre care 2 portari,4 fundasi,4 mijlocasi si 2 atacanti!

Cu cateva zile inainte de reluarea campionatului,MFC Ploiesti ocupa locul 5, cu 29 de puncte,la 4 puncte fata de locul 3 si la 8 puncte fata de locul 1,distanta deloc mare ,tinand cont ca punctele se vor injumatati!

Pentru primul meci oficial din anul 2016, MFC Ploiesti intalneste echipa MFC Vladeni,marti,16.02.2016 de la ora 20.40 pe terenul 2 al Complexului Sportiv Ana Maria Pop din Ploiesti ! MFC Vladeni este o echipa noua,care a fost inscrisa in locul celor de la Iredan Ploiesti si ocupa locul 13 cu 16 puncte acumulate in cele  15 etape jucate ! Pentru MFC Ploiesti,obiectivul este unul clar si a ramas neschimbat ,castigarea campionatului Ligii de Amatori !

02.02.2016 01:00

Asa cum asteptau iubitorii minifotbalului Ploiestean si sustinatorii echipei MFC Ploiesti , din data de 15 februarie se reiau meciurile din Liga de Amatori a Campionatului de Minifotbal din Prahova,editia 2015-2016!  MFC Ploiesti mai are de disputat 4 meciuri din turul campionatului si o sa intalneasca pe rand echipele: Iredan United , Atletico Ploiesti , Merlin si CCA Tehnorex,iar dupa aceste meciuri incepe returul campionatului,la sfarsitul caruia echipa MFC Ploiesti spera sa-si indeplineasca obiectivul si anume clasarea pe locurile 1-3! Pentru a doua parte a Campionatului de Minfotbal din Prahova, Liga de Amatori , antrenorul echipei noastre, Georgescu Gabriel, o sa aiba la dispozitie 12 jucatori,dupa cum urmeaza :

**DESPARTIRE DE BOJOAGA THEODOR

Deoarece in aceasta iarna,fostul jucator al echipei MFC Ploiesti, Bojoaga Theodor a ajuns la un acord cu formatia de Liga a III a ,Petrolistul Boldesti,el nu mai poate evolua in tricoul echipei noastre pentru ca regulamentul LMF nu ii mai permite acest lucru ! II multumim pe aceasta cale pentru colaborare si il asteptam inapoi la echipa,atunci cand vom promova! Bojoaga a jucat pentru MFC Ploiesti in 6 meciuri,reusind sa inscrie 7 goluri!

Minifotbalul a fost recunoscut de Ministerul Tineretului si Sportului

" In primul rand, doresc sa va felicit pentru activitatea dumneavoastra din toti acesti ani care a avut ca scop promovarea si dezvoltarea minifotbalului din Romania. Iata ca eforturile noastre comune sunt, acum, incununate si rasplatite prin Ordinul Ministerului Tineretului si Sportului, prin care minifotbalul a fost recunoscut ca ramura sportiva practicata in Romania!  Stim capentru atingerea acestui moment istoric, fiecare dintre dumneavoastra a avut un aport important atat pe plan local, cat si la nivel national. Fiecare a reusit sa sustina, intr-o anumita masura, actiunile Federatiei de Minfotbal din Romania, astfel ca marea familie a minifotbalului a reusit sa creasca de la an la an, pastrand valorile si principiile sale si avand un impact deosebit si un rol important in dezvoltarea sportului de masa pe plan national si international.Romania a cucerit sase titluri europene si, iata ca, dupa ce a reusit sa devina prima campioana din Europa la minifotbal, acum se poate mandri si cu faptul ca a devenit prima tara de pe continent unde aceasta noua disciplina a obtinut recunoasterea. Apreciem faptul ca Ministerul Tineretului șsi Sportului a acordat atentia cuvenita si ca recunoaste progresul si dezvoltarea minifotbalului din Romania. Aceasta forma de exercitare a sportului poate deveni un exponent de baza al practicarii sportului de masa, avand in vedere cei peste 23.000 de jucatori legitimati care participa regulat in campionatele si competitiile organizate si desfasurate sub egida Federatiei de Minifotbal din Romania" a fost mesajul presedintelui Federatie de Minifotbal din Romania, Ioan Onicas, pentru organizatorii locali.

09.01.2016 20:28

Astazi , de la ora 16.00,in sala George Tel Junior din Ploiesti , MFC Ploiesti si-a reluat antrenamentele,pregatindu-se astfel pentru indeplinirea obiectivului,si anume castigarea campionatului Ligii de Amatori din cadrul Campionatului de Minifotbal  Prahova ! Sub comanda antrenorului Georgescu Gabriel au fost prezenti astazi la reunirea lotului urmatorii jucatori : Serban Mihai – portar , Jipa Ionut,Ionescu Daniel (fundasi) , Ivan Irinel(mijlocas),Arnautu Bogdan ( atacant ) si un jucator aflat in probe, Dumitru Adrian. Ceilalti jucatori , Horne Alin, Miu Sebastian, Popa Leonard ,Bojoaga Theodor si noua achizitie,Cristi Vlad fiind invoiti,urmand sa se alature echipei in perioada urmatoare !

Pentru prima sedinta de pregatire,jucatorii prezenti au avut fost intampinati de 2 echipe de amatori,cu care a trebuit sa joace cate un meci,invingatoare ramanand la masa,de cele mai multe MFC Ploiesti a castigat meciurile,marcatorii principali fiind atacantii echipei , Georgescu Gabriel si Arnautu Bogdan,cel din urma reusind sa inscrie un gol din penalty,executandu-l pe portarul advers printr-o scarita . La sfarsit toate cele 3 echipe si-au strans mana ,promitand ca se vor mai intalni si pe viitor,conditia fiind ca echipele amatorilor sa fie mult mai bune !